General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Pyramex™ Intruder™ Safety Glasses
Economical light-weight Intruder™ Safety Glasses offer superior protection.
Pyramex™ Venture 3 - Safety Glasses
Pyramex™ Venture 3 - Safety Glasses with ANSI Z87.1+ safety compliance
Bollé Safety Prism Safety Glasses
Prism safety glasses have a durable PC frame, offers excellent protection at a great value
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Translucent |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2 in. |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3 |
| Weight (Metric) | 31 g |
Ergodyne™ Skullerz™ Dagr Safety Glasses/Sunglasses, Matte Black Frame
Protective work safety sunglasses feature tough scratch-resistant lenses that filter 99.9% of harmful UVA, UVB and UVC rays to keep eyes safe in the sun and the blade-style design is a sleek and sporty look.
| Frame Color | Matte Black |
|---|---|
| Lens Coating | Scratch-resistant,UV-treated |
| No. per Case | 12/Cs. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 + and MIL-PRF 32432 Ballistic Impact |
| For Use With (Application) | Construction/Trades, Oil and Gas, Mining, Maintenance, Assembly/Fabrication, Manufacturing, Police/Tactical |
MCR Safety Stratos™ Safety Glasses
Stratos™ features a one piece polycarbonate lens and a stylish wrap-around design that offers the user a wide area of protection. Integral side shields offer protection from particles entering the eyewear from the sides.
Bollé Safety RUSH+ 2.0 XP M/L Safety Spectacle PC
Builds on comfort and fit with added protection from a foam gasket and strap, ensuring clear vision in demanding conditions
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Wrap-around |
| Height (Metric) | 7 cm |
| Shape | 8 - Very Curved |
| Lens Coating | Platinum,Anti-fog,Anti-scratch |
| Width (English) | 4.72 in. |
| Ventilation Details | Vented |
| Material | Polycarbonate, TPR |
| Temple Style | Bayonet Temples |
| Width (Metric) | 12 cm |
| Optical Clarity | 1 - Optimal |
| Thickness (Metric) | 2.2 mm |
| UV Protection | U6 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Dimensions (L x W x H) | 29.5 x 12 x 7 cm |
| Product Type | Safety Glasses |
| Thickness (English) | 0.0866 in. |
| Packaging | Eco-polybag |
| Model | RUSH+ 2.0 XP |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Style | Wrap-around |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2020 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 2.76 in. |
Pyramex Safety Conaire Safety Glasses
Conaire Safety Glasses are high impact rated and have gray lenses.
Pyramex™ Avanté™ Safety Eyewear
Lightweight, sports styling, contours to the face to provide maximum protection
| Frame Type | 3 thin holes on the frame, one in the middle, one in left edge and onein the right edge |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Nylon |
| Weight (Metric) | 27 g |
Bollé Safety Tryon Polarized Safety Glasses
Tyron polarized safety glasses for max eye protection, platinum anti-scratch/anti-fog coating guarantees safety and comfort, lightweight, sporty design, co-injected Flex 160 temples and non-slip bridge
MCR Safety™ Checklite CL1 Clear UV-AF Lens
Checklite™ CL1 series safety glasses with clear lens, UV-AF™ anti-fog coating, excellent orbital seal and fit.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 32 g |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 35 g |